آموزشگاه عکاسی جهانگیر | کلاس آموزش عکاسی

همه خوش عکس اند

رتوش

رتوش کلمه ای فرانسوی است که در فرهنگ لغت «میکرو روبر»، اینگونه معرفی شده است:

1- دوباره انجام دادن کاری و یا ایجاد تغییرات در آن. 2- تصحیح و اصلاح کردن. 3- دستکاری نگاتیو یا عکس با رنگ و مواد مخصوص، به منظور زیباتر کردن و پوشاندن نقایص تصویر.
گاهی یک تصویر پس از عکس برداری، کامل بوده و اصطلاحاً نیاز به دستکاری ندارد. اما این مسئله همه جا صادق نیست و در بسیاری اوقات عکاس مجبور است عکس خام خود را ویرایش (رتوش) نماید.
امروزه با اتمام تقریبی عمر نگاتیو و دوربین های آنالوگ و تمایل بسیاری از عکاسان به عکاسی دیجیتال (به دلایل مختلف ومتعدد که دراین بحث نمی گنجد)، رتوش نیز به صورت دیجیتال انجام می شود. نرم افزارهای متعددی دراین زمینه مورد استفاده عکاسان و رتوش کاران است که معروف ترین آنها نرم افزار فتوشاپ می باشد.
لازم به توضیح است که صرفاً آشنایی و حتی تسلط کامل به نرم افزار دلیلی بر رتوش کار بودن نخواهد بود، زیرا رتوش خود علمی جدا، و تخصصی منفک از اشراف بر نرم افزاری مانند فتوشاپ است. (مدرس رتوش آموزشگاه جهانگیر که خود مولف نخستین و تنها کتاب در زمینه رتوش عکس است) معتقد است هنرجو بایستی ابتدا اصول و قواعد رتوش را بشناسد و پس از شناخت و کسب مهارت، می تواند با هر نرم افزاری رتوش را به نحو احسن انجام دهد.

ورود به سایت استودیو عکاسی جهانگیر
jpic.ir